Magazyn Literacki „Radar” na 15. Targach Książki w Krakowie

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników trójjęzycznego (polsko-niemiecko-ukraińskiego) magazynu literackiego „Radar” do odwiedzenia stoiska nr B 81 na tegorocznych Targach Książki w Krakowie, na którym prezentowany będzie najnowszy numer „Radaru”.

Zaproszenie do odwiedzenia stoiska redakcji magazynu

3 – 6 listopada (czwartek – niedziela), Targi w Krakowie ( ul. Centralna 41a), stoisko nr B 81

Zaproszenie na spotkanie z autorkami „Radaru”

5 listopada (sobota), Cheder Café (ul. Józefa 36) , godz. 17.30, wstęp wolny

Serdecznie zapraszamy wszystkich czytelników trójjęzycznego (polsko-niemiecko-ukraińskiego) magazynu literackiego „Radar” do odwiedzenia stoiska nr B 81 na tegorocznych Targach Książki w Krakowie, na którym prezentowany będzie najnowszy numer „Radaru”. Gospodarzami stoiska będą przedstawiciele polskiej i ukraińskiej redakcji magazynu, m.in. Renata Serednicka (redaktor naczelna), Małgorzata Różańska, Natalka Śniadanko i Ostap Slywinski oraz autorzy tekstów publikowanych w „Radarze”. W czasie Targów dostępne będą również numery archiwalne pisma.

Ostatni numer „Radaru”, poza programową prezentacją najnowszej literatury polskiej (m.in. Inga Iwasiów i Jacek Wangin), niemieckiej i ukraińskiej (m.in. Jurij Andruchowycz i Taras Prochaśko), zawiera również wybór tekstów z niemieckojęzycznej literatury szwajcarskiej. Polecamy esej Annette Mingels Obcość – swojskość – przynależność, który przedstawia specyfikę bycia pisarzem w Szwajcarii (niekoniecznie bycia pisarzem szwajcarskim…), ale też inne teksty autorów z tego kraju, które pozwolą lepiej poznać tę interesującą, choć niezbyt dobrze znaną (przynajmniej w Polsce i Ukrainie) literaturę.

Poza terenem Targów, w kawiarni Cheder Café (ul. Józefa 36), 5 listopada o godz. 17.30 odbędzie się spotkanie z trzema autorkami najnowszego „Radaru” Kateryną Babkiną (UA), Joanną Lech (PL) i Norą Gomringer (CH), organizowane we współpracy z Fundacją Pro Helvetia.Rozmowę poprowadzi Tomasz Charnas. Na każdego gościa będzie czekał bezpłatny egzemplarz magazynu.

Kateryna Babkina – autorka tomików poezji Ognie Świętego Elma (2002) i Musztarda (2011) oraz powieści Lilu po Tobie (2008). Autorka poetyckich oraz prozatorskich publikacji w magazynach „Suczasnist”, „Czwartek”, „Sho”, „Kyjowska Ruś”, „Radar”, oraz w antologiach, almanachach oraz w portalach internetowych. Zajmuje się wideo-poezją, jej wideoklipy prezentowane były na festiwalach filmowych i literackich w różnych miastach na Ukrainie, oraz w Moskwie, Wilnie, Walencji i Krakowie.

Joanna Lech – poetka, autorka tomików Zapaść (2009) oraz Nawroty (2010). Publikowała prozę w „Ricie Baum” i „Pograniczach”, poezję m.in. w „Opcjach”, „Studium”, „Tyglu Kultury”, „Toposie”, „Gazecie Wyborczej”, „Czasie Kultury”, „Tygodniku Powszechnym”, „Radarze” (2/2010) oraz w antologiach: Poeci na nowy wiek (2010) i polsko-angielskiej Free Over Blood (2011). Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in.: im. K. K. Baczyńskiego, im. T. Sułkowskiego, im. S. Brzozowskiego, im. R. Wojaczka. W 2007 roku została uhonorowana Grand Prix w VI konkursie im. R. M. Rilkego w Sopocie oraz nagrodą główną w XIII konkursie im. J. Bierezina w Łodzi. Za debiutancki tomik otrzymała nagrodę specjalną w kategorii debiut X edycji Konkursu Literackiego Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Za tomik Nawroty była nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2011.

Nora Gomringer – poetka, slamerka, posiada podwójne obywatelstwo: szwajcarskie i niemieckie. Jesienią 2011 ukaże się jej szósty tomik poetycki pt. Mój wiersz nie pyta za długo (z płytą CD) oraz zbiór esejów Zrobię coś z językiem. Od 2006 roku jej wydawcą jest Voland & Quist Leipzig. Autorka przykłada szczególną wagę do recytowania poezji, za co w 2011 roku wyróżniona została Nagrodą Języka Niemieckiego im. Jacoba Grimma. Pracuje w rozgłośni radiowej.

Koordynacja projektu:

Renata Serednicka – renata@villa.org.pl

Małgorzata Różańska – gosia@villa.org.pl

Organizator:

Stowarzyszenie Willa Decjusza

Fundacja Pro Helvetia

Finansowanie:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Fundacja Pro Helvetia

Allianz Kulturstiftung